darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

What is the first question you ask if someone called that they overdosed on medication?
how many cups have 500 grams
which ordered pair is a solution to the system? {x+4y=19 {y=-2x-4 a) (-5, 6) b) (-2, 0) c) (3, 4) d) (7,3)
I have a table here that I don't quite understand x 0 1 2 3 4 5 P(x) 0.237 0.396 0.264 0.088 0.015 0.001 x= # of priso
Can someone please help pleaseeee!!! [7.02, 7.07] A greenhouse that specializes in growing vegetables used for Chinese cooking is divided into sections. The num
1. Simplify the Square Root (it's a: - sign in front of the S.R. symbol –0.5 5 –5 –25
A vector A of magnitude 6 and another vector B have a resultant magnitude 12. The vector B: a. must have a magnitude of at least 6 but no more than 18 b. may ha
Calculate the molarity of the solution. 29 g of NaCl (g.f.w. = 58.5 g/mol) in 0.030 liters. 0.015 M 17 M 67 M
The ratio of the sale price of a textbook to the original price is 1:3. The original price is $81. What is the sale price. Create a proportion to find out.
A meter stick on a horizontal frictionless table top is pivoted at the 80-cm mark. A force is applied perpendicularly to the end of the stick at 0 cm, as shown.