tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

What is 2 to the 10th power in scientific notation
What is the compound of the way someone will do your hair
what was the largest and most decisive battle fought in indian territory
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
what famous ancient greek mathematician came up with an approximate value of pi by circumscribing and inscribing circles in and around regular polygons?
What is 2 to the 10th power in scientific notation
what is the manifest destiny
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
How do u get the answer for 2/3✖️12=
the product of two consecutive positive even integers is 14 more than their sum