jubymoore jubymoore
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If the Mac and cheese is 7.50 for 3 lbs how much can you get for 29 dollars?

Respuesta :

mtb3655
mtb3655 mtb3655
  • 23-11-2021

Answer:

6lbs

Step-by-step explanation:

7.50 can only go into 20, two times

7.50

×   2

-------

15.00

Answer Link

Otras preguntas

A cat is being chased by a dog. Both are running in a straight line at constant speeds. The cat has a head start of 3.8 m. The dog is running with a speed of 8
Sara cut off 1/8 of a 48-inch piece of ribbon. Jane cut off 1/9 of a 36-inch piece of ribbon. They compared their cut pieces. Whose piece is longer? How much lo
Simplify each side of the following equation before applying the addition propertyx − 9 + 6 = −5 − 4
the decimal of 10 3/4
what happens during vaporization and evaporation?
A shirt is on sale at a 20% discount. The sales tax is 5%. A new sales clerk simply takes 15% off the original price. Is this correct? Why?
what happens during vaporization and evaporation?
What changes occurred in Japan in the 1920's?
name the 4 main elements that make up 95% of an organism
explain the shift of power from kings to nobles during the middle ages