alisssnowman alisssnowman
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Last year, Jane made 4 trips
to Chicago to visit family.
Each trip cost $328. How
much did the 4 trips cost
altogether? Show your
work.

Respuesta :

Galaxyyyy
Galaxyyyy Galaxyyyy
  • 26-11-2021

Answer:

See below:

Step-by-step explanation:

Hello! My name is Galaxy and I will be helping you today. I hope you are having a nice day!

We can solve this problem in 1 step, I'll start off with that step.

She made 4 trips last year to go to Chicago, and we know that each of them cost $328. We can solve this by multiplying 328 by 4 as we add 328 to the cost per trip she goes to.

Therefore, we can solve for it and get our answer of $1312.

[tex]4*328=1312[/tex]

Cheers!

Answer Link

Otras preguntas

What was life like in Stalin's Russia? employers were generous to the workers m low wages for the workers government controlled the farms people enjoyed many fr
The price of jeans was reduced $7 per week for 4 weeks. By how much did the price of the jeans change over the 4 weeks? dollars over the 4 weeks.
Which graph represents theRead the case study below and comment in the discussion thread at least 3 mistakes that Robert made during the course of his day. Then
Which value is greater: A) 0.66 or 5/8 A B
Why did the British and French go to war in 1754?
WILL GIVE BRAINLIEST!! 1. -4a + 7a 2. -9a + 9a 3. -9a - 9a 4. -a + 3a 5. 6a - a 6. 2a+ 3b + c - 10 - 2a - 5b -8c - 2
What is a "military coup? And how have they figured prominently in Nigeria's history?
Who wrote the Harry Potter series?
i need help ASAP plsss​
What is the image point of (1, -3) after a translation right 5 units and up 2 units?