bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

Steve wants to monitor his activity throughout the day and be able to socialize in the neighborhood. Which technology would be most helpful to him? movement ban
The following set is bimodal. PLZ ANSWER ASAP 15, 19, 17, 17, 14, 13, 18, 21, 16, 14 True False
One of the most unusual aspects of virus particles is the absence of all organelles and other smaller structures. Whereas cells have many kinds of organelles, v
Can someone please help I'm trying to get my grade up but I'm struggling
Which of the following allows psychologists to test a hypothesis and see how a variable causes an effect on a subject? a) Experimentation b) Correlation c)
how was the violence against Japanese-Americans during WW2?
Present day Earth is in the _______. Question 3 options: A. all of these B. Quaternary period C. Holocene epoch D. Cenozoic era
THere an infinite number of line segments on a line. TRUE OR FALSE
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120 130 140 150 find the mean, median , mode and range of the set of data
Why was D-Day plan so risky?