kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

How might the nervous system effect the vascular system
1. Which organism do you think is most closely related to a human? Why? 2. Which organisms have five "fingers"? 3. Describe the similarities and differences b
How to prepare ethanoic acid from ethane
1. Jeff writes comic strips for a local newspaper. The number of comic strips he creates is represented by the function f(x) = 3x, where f(x) gives the number o
Rewrite the sentences below using phrases, clauses, and parallel structure to combine the important ideas. Granny appeared to be a simple cook. She sold food to
When an airplane experiences drag, are the forces added or subtracted?
18 is 20% of what number?
a spinner used for a game is divided into 4 sections yellow brown red and orange the spinner is spun 50 times and lands on brown 12 times what is the experiment
Australasia consists primarily of Australia and _____. Papua New Guinea Antarctica New Zealand Indonesia
All of the following are examples of apprenticeship programs except: A. Carpentry B. Cement masonry C. Brick masonry D. Nursing