wmp5bb2k7c
wmp5bb2k7c wmp5bb2k7c
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-gallon jug of milk costs $5.60. At what price should a 1/2 "-gallon" jug be sold for unit rate for both containers to be the same

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

70 cents

Step-by-step explanation:

There are 8 1/2 gallons in 4 gallons so 5.60 / 8 = 0.7

Answer Link

Otras preguntas

What was the major difference between the articles of confederation and the constitution
Write an equation in point-slope form and slope-intercept form for each line. the line passes through (4, 7), slope = 2
Which feature of life in the early 19th century created a kind of fear and anxiety that Gothic writers expressed in their works of horror or tragedy? A. the nat
PL help please please help I'm crying
In the fraction 7/8 , the Numerator Denominator is 7.
During the electron transport chain, which process leads to the production of large amounts of ATP?
Find f( 3y ) if f(x) = - 2x + 3. SHOW YOUR WORK
if anyone understands this any help would be appreciated ​
Craig has made 60% of 80 free throw attempts this season. How many free throws has he made
plsss helppp meeeee!!!!!!!