mikaenahthaxter
mikaenahthaxter mikaenahthaxter
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Five cakes were cut into eighths and sold. Each slice costs $1.50. How much money did the cakes bring in? ​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 23-01-2022

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

1 slice = $1.50

1 cake = 8 slices = 8 × $1.50 = $12

5 cakes = 5 × $12 = $60

Answer: $60

Answer Link

Otras preguntas

The group of molecules called nucleotides contain:                 A)           phosphate groups.                 B)            pyrimidines.
i need to solve: -3(8x); x = 1/4. Using substitution ro find the value of expression
Estimate the solution of the system (x+y=4. 2x-y=6) by sketching a graph of each linear function.Then solve the system algebraically.use your estimate to judge
Explain how you know when a linear equation in one variable has infinitely many solutions.?
Which organelle modifies, packages, and sorts proteins for secretion or use within the cell?                 A)           Golgi apparatus                 B)
Which river flows through the northeastern edge of the Sahara desert
START in Ohio and and go west to Illinois which state did you cross over
4 teammates share 5 granola bars equally
In a line of students, Jenna is number 8.The teacher says that a rule for a number pattern is add 4. The first student inline says the first term, 7. What numbe
what was the effect of the industrial revolution