Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

Which pair below describes isotopes of the same element? A) an atom with 6 protons and 8 neutrons - an atom with 8 protons and 6 neutrons B) an atom with 6
help with this problem
Hello. I am supposed to choose a topic for the IB Written task 2 for english. Does anyone have any ideas?
HELP FAST PLEASE 10 POINTS
what are 6 levels of organization for anatomy and psychology
Which of the following is a solution to the system of equations? y= 3x-2 6 + y=-x
Books are like truth serum-you don’t read, you can’t figure out what’s real What does this quote mean?
How to do all this question ?
How much must be subtracted from the first term of the sequence 12, 16, 64 so that the sequence becomes geometric?
Which of these statements describes the size of an atom? A. An atom is larger than a sheet of aluminum foil. B. An atom is small but can be seen with just our