twinone20039944
twinone20039944 twinone20039944
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of tuna is $3 per pound, how much would 4.9 pounds of tuna cost?

Respuesta :

cmascolo
cmascolo cmascolo
  • 25-01-2022

Answer:

$14.7

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7

Answer Link
hartwellrp
hartwellrp hartwellrp
  • 25-01-2022

Answer:

$14.70

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7 or 14 7/10

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of st divided by (6r) if r=5 s=32 and t=45
Evaluate the expression when x = 8 and y = 1. x/2y 1/8 1/4 4 8
The Ghana Empire (300s-1200s CE) would have been most likely to have traded with A. Muslim caravans. B. Christian crusaders. C. Mongol invaders.
Which choice correctly punctuates the sentence? In my humble opinion _____ The trunk is the most amazing part of the elephant A) Comma B) Dash C) semicolon D)
Effective teachers should attempt what for their insecurely attached students
i dont have a clue on how to solve this...
Which is an important question driving science curriculum reform? a. where will the next generation of science teachers come from? b. why don't people understan
What is 45 grams of sodium chloride in ounces
!!!!20 POINTS!!!!!! Determine if each function is linear or nonlinear. Drag each function into a box to correctly classify it.
What special features of aztec civilization must be explained?