ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

Horses and tapirs have a common ancestor, but they now look very different from one another. Horses are now grassland animals adapted for grazing on grass and s
Which religion has the greatest impact on Greece Russia and Eastern Europe
When is the most likely time for a female to become pregnant during her menstrual cycle?
The repetition of consonant sounds at the beginning of words in a sentence is called ___?
The sale price of a pair of pants is 65 percent of the regular price of 25 dollars. How much do you save by buying the pants on sale?
what the product of 3 2/3 and 14 2/5
The ability to move up in social class is social mobility a. True b. False
How do autotrophs get their food? I'm making up some old school work and I REALLY need this. Please and thank you
Tobacco acts as a stimulant by releasing __________ into the system. Answer carbon monoxide adrenalin dopamine serotonin
Why does mr beaver argue against rescuing Mr Tumnus