sorph2 sorph2
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

$15.40 for 3.5 Ibs of gummy bears and $7.65 for 1.8 Ibs of gummy bears.

Respuesta :

anyeralerab
anyeralerab anyeralerab
  • 23-02-2022

Answer:

15.40/3.5=$4.40 dollars a pound

7.65/1.8=$4.25 dollars a pound

Step-by-step explanation:

divide to get the unit price

so 7.65/1.8=$4.25 dollars a pound is the cheaper unit as well.

Answer Link

Otras preguntas

What Is 14 Divided By 72 ?
A oligarchy can include a representative democracy true or false? And why?
9×27+2×31-28=n what is the value of n
why did some southern states begin to talk of succession?
If the demand for a good increases without its supply increasing, what change will occur? deflation of the currency inflation of the currency increased price of
what is 09.234 in word form
If the demand for a good increases without its supply increasing, what change will occur? deflation of the currency inflation of the currency increased price of
What part of the plant gives sugar
Evaluate.(5 • 8 – 12)(36 ÷ 9 • 4)
552000 in scientific notation