gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

What was the important result in the french revolution
What issues prompted the Native American Civil Rights Movement? conditions facing migrant farm laborers the recognition of treaty rights Native American self-go
Which of the following statements is true about light? A. Light needs a medium through which to travel B. Light can not be diffracted around objects C. Light ca
how and when did shivaji die?
How is proportional and equal representation seen in the legislative branch
How is proportional and equal representation seen in the legislative branch
In recent years, Egypt's economy has changed from? a- exporting mainly cotton to exporting mainly oil and petroleum product b- exporting raw materials to export
Which additional word, if any, should be capitalized in the sentence? Pardon me, coach, but do you know what time the game starts? A. game B. coach C. There is
The world population during the Paleolithic Era numbered around _____. 10 million 350,000 1 billion 6 billion
mention two factors that are not included in real GDP per capita, but are included in another standard of living measurement