emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

find all solutions to the equation cos x cox(3x)+sin x sin(3x)=0 on the interval [0,2pi]
Which of the following includes words that create a joyful mood? O The bright red leaves shred off the branches as if torn and plucked by evil hands. O The salt
PLEASE HELP ME ANSWER THESE QUESTIONS
El humanismo influyó en las ideas de Martin Lutero verdadero o falso
Determine whether the sequence converges or diverges. If it converges, give the limit. 1/462, 1/42, 11/42, 121/42
Do you work in a big company or small company?
is my dad abusive? today he grabbed my ears so hard and they turned so red and he put his arms around my face. then he kicked me really hard to the point where
como se dice "lets finish the scene" en espanol? A. Terminen la escena. B. Terminas la escena. C. Termine la escena. D. Terminemos la escena.
Which are Jordan’s short-term goals?
Beginning inventory Merchandise $302,000 Finished goods $604,000 Cost of purchases 420,000 Cost of goods manufactured 760,000 Endi