yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

The sum of Joe's and Sheila's ages is 115. Fourteen years ago, Joe was twice as old as Sheila. How old is Sheila now?
what is the value(s) of x in the equation -3x(x-4)=0?​
Which is one factor that contributes to the formation of polar, temperate, and tropical zones? the angle of the Sun’s rays the direction of seasonal winds the p
de los indígenas se deterioró después de que fueron convertidos en esclavos. A.La calidad de vida В. La tasa de mortalidad C. La sobrepoblación D. La tasa de na
Explique cómo podemos hacer para trasladar una caja de 50 kg desde planta baja hasta un primer piso que presenta una inclinación de 40°, que tipo de máquina sim
Isaac drop ball from height og 2.0 m, and it bounces to a height of 1.5 m what is the speed before and after the ball bounce?
5. Dillon's Rule primarily deals with A) powers of the state legislature B) powers of the local government C) powers of the judiciary D) powers of the govern
Parallel lines p and q are cut by transversal r. On line p where it intersects with line r, 4 angles are created. Labeled clockwise, from the uppercase left, th
Help me pls!What is heliuim?​
What are the two meanings of colorblindness ?