emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

The use of which of these elements makes Twelfth Night one of Shakespeare's transvestite comedies? A. Mistaken identity B. Cross-dressing C. Unrequited love D.
Tomas and Kyle each bought a shirt at the school store. Tomas gave the cashier a $20 bill and received $6.15 in change. Kyle gave the cashier a $10 bill and rec
A partially amortizing loan for $90,000 for 10 years is made at 6 percent interest. The lender and borrower agree that payments will be monthly and that a balan
Please help me out with this!!!!!!!!
Where is Sancho when Bolsa calls him?
A positive number is 5 times another number if wee subtract 1 from the larger and add 3 to the smaller then one of them becomes 3 times the other
Of the seven chambers in "The Masque of the Red Death," which room is the least popular, and why? A. the white room; it is too plain B. the orange room; it is t
Find the molar concentration of sulfuric acid in a 20.0 wt% solution of sulfuric acid in water (SG=1.13).
Question 11 of 23 How did the discovery of gold in California impact western expansion? Select the two correct answers. A. It accelerated migration to the Wes
¿Como era la sociedad antes y después del modernismo literario?