deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

A certain calling card gives you the following rate to call Malaysia. There is a connection fee of $0.39 which allows you to connect for up to (but not includin
Round each number ten thousands 73569
How to turn 4/700 into a decimal
How did the fall line get its name?
How was the family central to the Puritan community?
The BLANK of a plane figure is the number of non overlapping square units or a given size that exactly covers the figure
5d - 3.3 = 7.2 how would you answer that
Which number is larger 0.95 or 0.59
Every morning Sasha exercises for 20 minutes. She exercises k minutes every evening. Next week she will double her exercise time at night. Write an algebraic ex
India's Ganges River, a vital natural resource, is thought to be seriously contaminated. Why has the government been slow in cleanup efforts?