briellegee
briellegee briellegee
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
2-cup bottle of salad dressing for $13.94
2-pint bottle of salad dressing for $19.48

Respuesta :

sabinakasmalieva3
sabinakasmalieva3 sabinakasmalieva3
  • 24-02-2022

Answer:

2 cups bottle salad dressing for $13.94

Step-by-step explanation: because 1 pint = 2 cups

Answer Link
rosaabbyp2005
rosaabbyp2005 rosaabbyp2005
  • 24-02-2022
2-pint of bottle of salad dressing for 19.48
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!! WILL MARK BRANLIEST!!!!
Read the following quote: "Until her teens, Hurston was largely sheltered from racism." What does this quote mean? Be specific using details from the text as su
Please help me I will give brainliest
Convert 19/5 to a mixed number
Graph the following equation. y=x+2
Wynn needs to find the center of the data set shown on the dot plot. The dot plot has dots. The dot plot has dots to the left of the center and dots to the
Write the formula for the parabola that has x- intercepts (3,0) and (8,0), and y- intercept (0,−2)
How do systems transfers energy?
Find the unit rate: Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Answer this and get 50 points​