ashu790 ashu790
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

12. Sam bought 3 packs of tennis balls. Each pack has 3 tennis balls.
He paid $3 for each tennis ball. How much did all the tennis
balls cost?

Respuesta :

sdorsey3
sdorsey3 sdorsey3
  • 25-02-2022

It costs $27 dollars

3x3=9  9x3 (Three means the dollars) = $27

Therefore your answer is $27

He paid $27 dollars for the tennis balls.

Answer Link

Otras preguntas

write a narrative account analysing the ways in which the us government policy towards the plains indians developed in the period 1835-51
Which example best describes the term carrying capacity?
____ indicate a bal of .10 % or higher
Can anyone answer this question?
In 2010, the estimated population of Chicago was 2.7×10^6 people. The population of Illinois that same year was about 4.76 times this number. Which expression s
In this parallelogram m angle bad =75 so m angle bcd
What role does gravity play in the weight of an object?
An alteration threat violates information integrity. a. True b. False
Trabalenguas con palabras esdrújulas
PLZ HELP ME ASAP ITS DUE MONDAY HELPPPPP HELPPP HELPPPP TYY GOD BLESS U ❤️