sedwards1857 sedwards1857
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

An 8-foot roll of aluminum foil costs $2.88. What is the price per inch?

Respuesta :

SarahReber SarahReber
  • 25-02-2022
The price per inch is 0.36 because you divide $2.88 by 8
Answer Link

Otras preguntas

A one year membership to a gym costs $725. The registration fee is $125, and the remaining amount is paid monthly. Defibr a variable. Then write and solve an eq
Yolanda has $38 in a bank account. she wants to make two equal deposit so that her account will have a balance of $100. how much money does Yolanda need to depo
If you woke up and found yourself invisible what would you do? Two paragraph
5.4+0.2x=-1.4x+8.6=?
Why do red blood cells appear smaller after being exposed to a hypertonic starch solution?
Marita orders 12 yards of material to make banners.If she needs 1 foot of fabric for each banner, how many banners can she make
write the equation, in slope intercept form of the line that passes through the given point and is perpendicular to the give line (-3,1); y=1/3x+2
is y=3/4x a direct variation? if so, find the constant of variation
After chopping wood for about two hours on a hot but breezy afternoon John stumbled into the house and immediately fainted. His t shirt was wringing wet with pe
The expression c-e, where c stands for the money collected and e stands for the expenses, is used to find the profit from a basketball concession. If $500 was c