Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Invention cost three dollars for a pack of eight. Laura gives the cashier $20 to buy inventions and gets $11 and change. How many packs of inventions does Laura by?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Laura buys 3 packs of inventions.
 
20-11=9
(amount given-change=actual cost)

9 ÷ 3 = 3
(actual cost ÷ dollars per pack= number of packs bought)


Answer Link

Otras preguntas

John works for four hours at $15/hour. he then buys two CD's at $13.25 each. how much money does John have left
6 to the 2nd power ÷ 2 ( 3 ) + 4 =
Identify the 12th term of a geometric sequence where a1 = 8 and a6 = -8,192. 134,217,728 33,554,432 -33,554,432 -134,217,728
The circulation of a newsletter decreased from 3,200 to 2,464. What was the percent of decrease in circulation?
Find the equation, in standard form, of the line passing through the points (3,-4) and (5,1)
What's hellinistic culture??
Daniel, Emily and Thalia are attending an athletic camp this summer. They were told they had to monitor the amount of water they drink daily. The first day, Dan
why shouldn't patients with COPD receive 100% oxygen therapy
which of the following equals 6,000,000 in scientific notation/
which of the following equals 6,000,000 in scientific notation/