Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

200 students in a high school senior class are surveyed about what majors they intend to declare in college. Of the 200 students, 80 plan to major in mathematic
Jacob and Ayden work at a dry cleaners ironing shirts. Jacob can iron 25 shirts per hour, and Ayden can iron 35 shirts per hour. Ayden worked twice as many hour
Fry experiences episodes where he is totally out of control. He will go on buying sprees spending money that he doesn't have. During such times he rarely sleeps
Can someone plZzzzZZ help me with all of the questions plzzzzzzZZ
what is the setting of "the necklace" short story by Guy De Maupassant
The customer who purchased the items for 37.85 started out with 52.02 in his pocket. He decided to use his leftover money to buy lots of candy to decorate the g
If your parent cell started out with 8 chromosomes, how many sister chromatids would be produced during interphase? during mitosis
Help please please help!!!!!
10 PUNTS (04.01 MC) If y = 8x - 2, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? {(-1,-1), (
Each lenght is in metres Calculate DC​