monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

how much is 320+650=
What item of food is eaten with every meal in Guatemala?.
how do you answer it
PLEASE HELP IT’S TIMED!!!! 50 POINTS!!!
HBO and Showtime are both considering producing a new television show. They could produce cither a romantic comedy or a historical drama. The profits are illust
Help with that please
1.) 4x+9=25 2.) 5x+12=62 3.) 6x-20=22 4.) 2x+9=21 5.)4x-25=11 6.) 9x-40=5 7.) 8x+13=45 8.) 10x+35=85 9.) 3x-7=20
write the equation of a line parallel to 2x+3y=12 that passes through the point (-3,4)
What is the slope of the line that passes through the points(0,7) and (8, 7) ?
2. Choose the coordination option that correctly joins the two sentences below: Meditation can improve your ability to concentrate. It is good for your health.