Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

Explain how two caracters depend on each other
The slope of a line is 1, and the y-intercept is -1. what is the equation of the line written in slope-intercept form?
Jerry has been bodybuilding to improve his overall physique. today he is doing max leg reps. as he performs plantar flexion, his gastrocnemius alone cannot move
The population of Nowhere, USA was estimated to be 485,400 in 2003, with an expected increase of 2.4% per year. At the rate of increase given, what is the expe
Match the vocabulary words with the appropriate definitions. a. allusion b. flat character c. rhyme scheme d. stock character e. round character 5. unchang
Whats 5*567737 -477727774 % $?
Is it fair to Criticize the founding fathers for their general attitude toward Africa slave
What does unanimous mean?
Calculate the molar mass of al2(cro4)3
What can we prevent by drinking water regularly?