almahdz1977 almahdz1977
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

Hector’s car holds 12.6 gallons of gas. If it cost $3.25 per gallon, how much does it cost for him to his tank?

Respuesta :

ItzBabyYoda
ItzBabyYoda ItzBabyYoda
  • 22-03-2022

Answer:

$40.95

Step-by-step explanation:

Simply multiply 12.6 by 3.25.

Hope that helps!

Answer Link
kfpmhjx68n kfpmhjx68n
  • 22-03-2022
It will cost him 40.95 per tank
Answer Link

Otras preguntas

which point is a reflection of point R(-2, 9) first across the y-axis and then across the x-axis? A.(-9, -2) B.(-2, -9) C.2, -9) D.(9, -2)
What is likely to happen in the long term if the Earth continues to absorb more energy than it emits?
The product of 9 and a number is 12 less than three times that number. What is the number?
The product of 9 and a number is 12 less than three times that number. What is the number?
if two exponents have the same base or factor , what happens to the exponents when the expressions are multiplied ?
The product of 9 and a number is 12 less than three times that number. What is the number?
A manufacturer buys bolts from a supplier. The bolts cost 0.17 cents each, but the manufacturer made a deal with the supplier and get 4000 bolts for $595.50. To
What would happen if the valves separating the chambers in a person's heart did not close?
This group of animals is primarily aquatic and has mandibles and two pairs of antennae. Which group is this?
which of the body systems does not rely on the autonomic nervous system to stimulate involuntary events