breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes American inventor Robert Fulton? A. He built a 133-foot paddleboat powered by a steam engine, the Clermont, that sailed on the
Is 0.08 the same as 0.80 or is it the same as .8?
What historic claim do both Palestinians and Jews make to the land of Palestine?
What Did Gandhi Want To Achieve?
how was the humanist thought incorporated into renaissance art
I need help on this question, It's for Algebra 1 Simplify the following expression. (7x2 + 4x - 7) + (4x2 - 6x + 4)
Why do you think the United States and the Soviet Union participated in Angola’s civil war?
what is an organism that makes its own food?
In Their Eyes Were Watching God by Zora Neale Hurston, the character Joe Starks finds satisfaction only when he exercises control over people and things. He see
Why are all the cheetahs on earth members of the same biological species? A. All cheetahs on earth have the same genetic makeup. B. All cheetahs on earth orig