0604705 0604705
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

3 bags of food cost ​17.25$. How much would marco spend on 6 of cat ​food?

Respuesta :

JimboCade12
JimboCade12 JimboCade12
  • 23-03-2022

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

3 x2=6

17.25x2=34.5

Answer Link
lkwkn
lkwkn lkwkn
  • 23-03-2022

Answer: $34.50

Step-by-step explanation:

Since 3 bags cost 17.50, 6 bags would just be 2 times that.

Answer Link

Otras preguntas

What is 5X divided by 20?
435 in expanded form
the Garden Club plants rows of carrots in the garden one seed packet weight 28 grams, round the total weight of two seed packets to the nearest ten grams
8.483 is greater 8.463
describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense
estimate 396x37 then find the product
Multiply to 22 and adds to 17
how much do you think a presidents personal beliefs should shape national policy
Which decimal is equal to one-fifth? 0.6 0.15 0.2 0.3 0.4
x+5 divided by 3 = 7 show work