estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between deep water and shallow water waves???
Find the midpoint of the line segment from (1,-1) to (2,4)
What shape is produced when slicing a right rectangular prism perpendicular to the base?
C= Wtc / 1,000 solve for c
what is ml if the volume is 48cm cubic​
The graph below shows y = b(x). image c138745352264c59babfe805822b4e5e Which statement BEST describes the graph? A The graph shows a function because it has an
why does black history matter for john don?
Describe the following variation why divided by X² equals 5
3/5x = 1/2x+1/2please tell me this asap​
Which statement describes prey? They provide energy for dead organisms. They are killed by predators for energy. They obtain energy from dead organisms. They o