20ralogaivaua 20ralogaivaua
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Helen buys 2 pineapples. She pays with a £5 note and gets £3.60 change. Work the cost of one pineapple.

Respuesta :

cisiltikici01 cisiltikici01
  • 24-03-2022
2pineapples=1.40
To work that out you do 5-3.60= the cost of 2
To work 1 out you divide by 2 so
1.40 divided by 2 = 70p
Answer Link

Otras preguntas

Yarin’s gross pay for the year was $3,500. The federal income tax withholding from his pay was 9% of his gross pay. Yarin determined the federal income tax he o
What was a key cause of the expansion of the African slave trade after 1500? the need for experienced farmers to work the fields in the African savanna the need
Solve the quadratic equation. 4(x−3)^2−252=0and Solve the quadratic equation. 4(x+4)^2−80=0
Describe important cultural and scientific advances from the Medieval Islamic Golden Age. Include specific examples. How did these contributions impact other na
What is the essence of having Entrepreneurship as subject in Senior High School?
In the example, why did the area of the garden and the swimming pool each have two significant digits?
student said that 100 kilograms is approximately equal to 45.36 pounds. Explain the student's error and find the correct answer
How does -3(x+7)=24 and x+7=8 have the same solution
a downtown parking lot charges $5 per hour for the first 2 hours, then 2.50 per hour after that. which equations describes the total cost y as a function of the
This graph corresponds to which inequality? y > 4x - 3 y ≥ 4x - 3 y < 4x - 3 y ≤ 4x - 3