boomiebox1619 boomiebox1619
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 cookies cost $2.88, How much would 2 cookies cost?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 25-01-2017
one way is just to recognize that
2.88=12 cookies
konw that
12/6=2
so divide both sides by 6
0.48=2 cookies
2 cookies is 48 cents


ratio and proportaion way
cost:cookies=2.88:12
cost of 2 cookies is x
2.88/12=x/2
times both sides by 12
2.88=6x
divide both sides by 6
0.48=x

the cost is 2 cookies is $0.48 or 48 cents
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the product. (x - 4)(x + 3) A. x2 - 7x - 12 B. x2 + x - 12 C. x2 - x - 12 D. x2 - 12x - 1
What is 24 degrees celcius in farenhite?
Is the following inequality sometimes, always, or never true? 2(8x – 4) – 2x ≤ 14x + 12
100,000 less than 560,3013
the masque of the red death examples of imagery
What was cuba's status after the spanish-american war? it was completely free to do what it wanted when it wanted. it was a u.s. state temporarily in the early
How has the author helped us get to know percy
during world war ii the united states opposed which axis dictatorships?
how many kilometers is 14 centimeters
during world war ii the united states opposed which axis dictatorships?