Emmaallardice2510 Emmaallardice2510
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

If a chemical costs $3.54 for 20 ounces, what is the cost of 25 gallons of the chemical?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 25-03-2022

there are 128 fluid ounces in 1 gallon, that means that 25 gallons is 25 * 128 = 3200 ounces.

so if we know that for 20 ounces is 3.54, how much will it be for 3200 ounces?

[tex]\begin{array}{ccll} \$ & oz\\ \cline{1-2} 3.54 & 20\\ x& 3200 \end{array} \implies \cfrac{3.54}{x}=\cfrac{20}{3200}\implies \cfrac{3.54}{x}=\cfrac{1}{160}\implies 566.4=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How does the flow of energy as heat in Earth's interior contribute to the movement of tectonic plates? Explain what would happen if Earth were not a converting
Explain the measures that can be taken to ensure safety in a storm.
How do you do all these questions?Please HELP and explains. If you can.
878 people live in africa, 3340 live in asia, 29 in europe 292 in america and 491 in egypt. what percent lives in asia? i
Why is controlling population so important to sustaining china’s resources?
what important message for juliet does romeo tell to the nurse
Calculate consumer spending given the following information: GDP = $96 million Government spending = $19 million Financial investment spending = $12 million I
All four b points are equidistant from points a and c. are they all midpoints of ? justify your answer
How did the Bantu expansion influence customs of Khoikhoi?
3(7+x^2);x=2 What is the answer