mirandaperez7141 mirandaperez7141
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A frame contains 4 pounds of gold. suppose gold is worth $1,277 per ounce. how much would the gold in the frame be worth?

Respuesta :

R4ydiant
R4ydiant R4ydiant
  • 26-03-2022

Answer:

$81,728

Step-by-step explanation:

For reference: 1 pound = 16 ounces.

Therefore, 4 pounds of gold must be 16 * 4 = 64 ounces.

Since each ounce is $1,277, we must have the total cost of the gold to be $1,277 * 64 = $81,728.

The key word here is "per", which means to multiply.

Answer Link
tokyoghoul5128268
tokyoghoul5128268 tokyoghoul5128268
  • 28-04-2022

Answer:Answer:5,108

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how hot does it have to be to melt rock
your body consists of 7/10 water. is more than 1/2 your body water. explain
I am trying to get the intersection of 8-16-24-32 and16-32-48
what is the equivalent of 1/50 : fraction , in decimal form
what is the equivalent of 1/50 : fraction , in decimal form
I am trying to get the intersection of 8-16-24-32 and16-32-48
How does vinegar affect the growth of a plant?
Round $6.6666 to the nearest cent
what percent of 150 is 60?
125 thousandths = 1 tenth _______________ thousandths