10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

14. Find the surface area of the figure below. 10.3 mm 13 mm 5 mm 13 mm
Which of the following is one of the ending compounds during cellular respiration? O Glucose O Mitochondria O Oxygen O Water
Which is true about the way most poems look on the page? OA. Each line contains two or three words at most. B. Lines may be broken before they reach the margin.
What is the ratio of the areas of the signals in the 1 h nmr spectrum of pentan-3-ol?
President john f. Kennedy responded to reports that the soviet union was constructing missile sites in cuba by
please, this is due tomorrow. easy points x
What advice would you give to Sartre’s student?
Help me, please!!!!!!!!! Here is the link to the question https://www.history.com/topics/mexico/alamo The passage "The story of the Alamo" is mostly about A. th
I WILL MARK BRAINLIEST!!!!
How can you identify changes in genetic traits over several generations?