bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

I need help. Can someone help me with my math?
Why should adults not force preschool children to finish their meals?
Home Josh arrived at the Thomas' home on a bitter cold morning in November. He had become used t
I'm currently doing a Castle Learning part teacher and it's graded
Someone help please I don’t understand how to do this. I need the y intercept x intercept and f(15) and f(?)=12.44
how do I convert 4660mL to DaL
Why couldn't you see a virus with your microscope even if you increased the eyepiece lens magnification to 100x?
At a certain middle school therr are 26 students per teacher in every homeroom. Is the total number of students proportional to the number of teachers?
Roman originally practices polytheism, who changed that for their empire ? And why ?
Write an equation for the following transformation of y=x : a vertical stretch by a factor of 4