daniellaperez daniellaperez
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50. The next week she bought 6 apples and 4 pears and 14. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 pear.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

what were 4 causes of spanish-american war
two sets of the sum of a number and eight are added to five times the same number
What did Samuel Slater invent?
the two ends of a single chromosome are called?
Film studios make a commission from every ticket sold.thr movie ticket at carbob theaters cost $8.50.the stidio earn a 40% commission.what amount of the movie t
Janice spent $54 to buy some pairs of pants. Each pair of pants cost the same whole dollar amount. How many pairs of pants could she have bought
sam needs 4/6 cap of laundry detergent for his laundry. the cap on top of the laundry detergent holds 1/3 cup. he has1capful of detergent.does he have enough?
A pound of grass seed covers 120 square feet of lawn. How many pounds are needed to seed a lawn measuring 50 by 40 feet (2000 sq ft)?
three statements showing what you know about 2/3
Factor Completely 2x²-4x+6