jgeral0172 jgeral0172
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose that 19 inches of wire costs 76 cents. At the same rate, how much (in cents) will 14 inches of wire cost?

Respuesta :

isaiahschultz isaiahschultz
  • 21-04-2022

Answer:

10.64

Step-by-step explanation:

Answer Link
adpd1000
adpd1000 adpd1000
  • 21-04-2022
19 inch cost 76 cents
1 inch cost 76/19
14 inch cost 76*46/19= 56 cents
Therefore, 56 cents will needed to buy 14 inches of wire cost
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of n? 40= -5n/8
If the Revenue for the week is $2000, and labor cost consists of two workers earning $8 per hour who work 40 hours each, what is labor cost as a percentage of R
what  is the product of 68 and 90 show to ways to solve!
Magnesium (Mg) is located to the right of sodium (Na) because Mg has.... a.) Less electrons b.) Less protons c.) Both a.) And b.) d.) None of the above.
what happens to your muscles during a warm up?
Why do you think most native American groups did not form large empires like the Aztec and Inca did?
What is 9/10-2/5 simplified ?
The area of the shaded segment is 100cm^2. Calculate the value of r.
Besty has N quarters.You can use the expression 0.25N to find the total value of her coins in dollars.What is the value of 18 coins?
Who was the Danish immigrant who photographed immigrant life to make people aware of the problems immigrants faced in the United States?