20099724
20099724 20099724
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

please help!! very important!!

please help very important class=

Respuesta :

oneinneedofhelp
oneinneedofhelp oneinneedofhelp
  • 22-04-2022

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Hardware store:

4 bulbs = $20

1 bulb = $20 / 4 = $5

Grocery store:

6 bulbs = $24

1 bulb = $24 / 6 = $4

The difference in price = $5 - $4 = $1

The grocery store sells at the lesser price.

So, the grocery store charges $1 less per light bulb than the hardware store.

Answer Link

Otras preguntas

the official political party of the mexican revolution was known as
Which property is (4x8) x 3 = (8x4) x 3
Which event occurred directly after the Boston Tea Party?
How many molecules are there in 24 grams of FeF3?
Select all that apply. The Great Schism was between the: A. Roman Protestant Church B. Greek Orthodox Church C. Roman Catholic Church D. Greek Christian Church
Shakespeare creates suspense by having— Scene 3 A) the nurse say that Juliet looks merry after seeing the friar B) Lord Capulet promise to see that all is
an insurance agent receives 15% of the cost of each insurance policy she sells
What measures can you take in order to lower your stress and optimize your health and well being ?
Why were six traits of writing developed? A. to determine the best technique for a specific writing assignment B. to help teachers evaluate their students' wr
each of the following is a part of the executive branch except a) an agency b) an administration c) a commission d) a court