aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

predict the missing component in the nuclear equation
A very bouncy mushroom can be modeled as mass of 30g(the mushroom cap) on top of a spring(the mushroom stalk) when spring constant 20 N/m. A bird of mass 50g la
If 60 g of potassium sulfate is dissolved in 98 g of solvent, compute its mass of solution and percent by mass?
The equation below represents Function A and the graph represents Function B: Function A f(x) = − 2x + 1 Function B graph of line going through ordered pairs ne
What are the big reasons student drink on campus? And what reasons they do not?
Solve the inequality -3/4(12x+16)<9-5x.
how to solve subtraction of percentage from whole numbers​
How do you Round 245.456 to the nearest hundredth ?
what is the total area of the figure below if each unit represents 5 yards?
A helicopter floats 120m above a helipad, a dog is 85m from the helipad, if the dog could fly, how far would it have to fly to get to helicopter?