queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

____ departmentalization is notorious for confusion and conflict between project managers in different areas of the organization. a. Matrix b. Functional c.
what are the next three terms in the sequence? -3, 6, 15, 24
In terms of molecular motion, why does an increase in pressure lead to an increased solubility of a gas?
What was the court’s dissenting opinion in Plessy v. Ferguson?
A volunteer called 280 homes to ask questions about an upcoming election. Of these calls, 92 were not answered. Based on those results, what is the probability
which of the following text citations from Emperor to Citizen best supports the answer selected above
How do frogs drink water
____ Turns food into a new form: a form that cells can use. A chemical change. B grinding.
Casi todas las plantas que cultivan los chinos son de origen : extranjero o antiguo ??
Which is the definition of visual rhetoric