Corrupt45
Corrupt45 Corrupt45
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 40-pound case of bananas costs $23.60. How much would a 70-pound case cost?

Respuesta :

sxmthing
sxmthing sxmthing
  • 26-04-2022

Answer:

$41.30

Step-by-step explanation:

First, divide 23.60 by 40

23.60/40 = 0.59

0.59 is the unit price, (or the worth of one {1} pound case)

0.59 * 70 = 41.3

$41.30 is the cost of a 70-pound case of bananas

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

The school play started at 2:10pm and ended at 3:22pm. How long did the play last?
Which object is visible only by reflection? A) the Sun B) Earth's moon C) a candle flame D) a bolt of lightening
Keep getting this wrong
What is often the first sign of a stolen identity?
Although Anne Scheiber lived very modestly most of her life, she left $22,000,000 to Yeshiva University, stunning everyone with her ____. A. avarice
Question 21 please?! -I need this as quick as possible. -Civics/History .
What value of $k$ will make $4x^2 - 20x + k$ the square of a binomial?
1. This question is based on the following paragraph. In American society, romantic love is considered the main reason for people to marry. On the other hand
Which of the following statements is true? Question 18 options: Nuclear decay rates vary with the conditions of the reaction, but chemical reaction rates do no
What is the net ionic charge for an oxygen ion