keivnawesome1510
keivnawesome1510 keivnawesome1510
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

what was the price per ounce of a 24-ounce bag of chocolate chips that cost $5.40?

Respuesta :

rvkacademic
rvkacademic rvkacademic
  • 22-05-2022

Answer:

22.5¢ per oz

Step-by-step explanation:

24 oz cost = $5.30

1 oz cost = $5.40/24 = 22.5¢ per oz

Answer Link
lilydrew66 lilydrew66
  • 22-05-2022

Answer:

0.22.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The intercept not graph of 9x^2-4y^2=1
Describe four real-life situations in which you might need to add or subtract decimals.
215% OF 41.8 IS WHAT?
1/2 over 2 equals to 3 over X
What was the Underground Railroad
The amendment process under the constitution is an example of federalism because
simplify 24:30:12. show working out and answer please
I need help with a , b,c,d THANK YOU!! :)
0.74 Kcal/min to cal/sec Do step by step to lead to answer
The width of a triangle is 6 cm less than its length. If it's perimeter is 80 cm then it's lengths and area are respectively