britorres3 britorres3
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Charlie bought 10 pounds of sugar for $6.
How many dollars did he pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2022

Answer:

$0.60 per pound

Step-by-step explanation:

Dollars per pound :

  • No. of dollars / No. of pounds
  • $6 / 10 pounds
  • $0.60 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The area of the rubber coating for a flat roof was 96 ft². The rectangular frame the carpenter built for the flat roof has dimensions such that the length is 4
The investment with the highest risk is ____. A. government bonds B. stocks C. mutual funds D. real estate
There are eleven divers on a swim team. If the team can only send four divers to a competition, how many ways can they send four
Please help me solve this equation that has surface area in a cylinder question
The perimeter of a rectangle is given by P = 2(L + B) where L and B are the lengths of the sides. Find P when L= 17 and B = 13.​
Salmonella and E. Coli viruses that live in animal's intestinal tracts. * (4 Points) True False O O
George is building a fence around a rectangular dog run. He is using his house as one side of the run. The area of the dog run will be 240 square feet. The leng
7th grade math perimeter!!! Help
a triangle ABC like the one below suppose that a=40, B = 62 and c= 23 (the figure is not drawn to scale) solve the triangle carry your intermediate computations
Jeff can weed the garden twice as fast as his sister Julia. Together they can weed the garden in 3 hours. How long would it take each of them working alone? Whi