kayleigh200781 kayleigh200781
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

Mark purchased a 12-pack of soda for
$5.86. What is the unit rate per soda?
(Round to the nearest cent!)

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2022

Answer:

  $0.49 per soda

Step-by-step explanation:

The cost per soda is found by dividing the cost by the number of sodas.

__

  $5.86/(12 sodas) = $0.48833.../soda ≈ $0.49/soda

The unit rate is $0.49 per soda.

Answer Link

Otras preguntas

first part change into future tense. second change in to future prefect continuous.... ​
Lines 90-97: Paraphrase these sentences using neutral language. Then describe Jefferson’s actual tone. Which specific words contribute most to this tone?​
a total of 600 books were labelled A,B,C and D.Given that 1/4 of the book is labelled A and 3/10 of the book is labelled B.There are 15 books labelled C.Calcula
Which function matches the graph below?
how do i do this i need it now
helpp me i dont know the answer​
solve for xz=5x-11yx=?​
what can be multiplyed with 10.75 to make 100
Rewrite the following sentences Plz helpp
When x=-3 plzzzz help me quick