edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the influence the Armory Show had on artists is true? It opened the eyes of American artists to bold, new ways of making art from Europe.
What types of stories have a narrative arc? Choose all that apply.A. Fiction B. All non-fiction C. Narrative non-fiction D. Persuasive Texts
If (9^2)^p = 9^8, what is the value of p?
A prediction about an event that is changing earth's surface can best be made if
Why is it important to remember that people are part of the environment too?
In the diagram below an is parallel to CD what is the value of X
Which units express heat capacity?
Which point of view uses “i,” “me,” and “my” in its narration? A. First-person b. Second-person c. Third-person limited d. Third-person omniscient
Carlos wrote three numbers between 0.33 and 0.34 what number could carlos have written?
I have a car dealership employing 4 mechanics. I received 20 cars to repair today. How many possible ways can I assign the cars to the mechanics?