christiansedoh81
christiansedoh81 christiansedoh81
  • 23-06-2022
  • Mathematics
contestada

5 ice creams cost 6.50 pounds. How much do 11 ice creams cost​

Respuesta :

abigailparis05 abigailparis05
  • 23-06-2022

Answer:

14.30

Step-by-step explanation:

6.50/5=1.3

so one ice cream is 1.30 pounds

1.30X11=14.3

so 11 ice creams is 14.30 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Why are people who live in or near cities paid higher average salaries than those who live in rural areas?
find (g-x)(x). f(x)=1/x g(x)=x^2+2x-5
How long does it take light from the nearest star other than the Sun to reach Earth? A) Less than 1 second B) About 1 hour C) About 1 month D) About 4 ye
I need help with #15 please!
86 divide by 3 using area model,
Which of the following was a Progressive Era reform? A. Abolishing slavery B. Pushing for civil rights for African Americans C. Allowing women to own l
Need to turn this in tomorrow, just started it today so I can’t “do something positive”. If someone could just give me some ideas of something to write, like so
Mond says that sacrificing real feelings and emotional attachment is a piece of society has to pay for stability do you agree with him that this price is worth
What is slope-intercept form?
place the steps of dna replication in order: DNA STRAND SEPARATES, TWO IDENTICAL STRANDS ARE PRODUCED,NUCLEOTIDES MOVE INTO PLACE