shreeya4125 shreeya4125
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

Sylvia bought 4 bananas for 50 cents each and 1 apple for 80 cents. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-07-2022

Answer: 280

Step-by-step explanation:

50 cents for each banana so: 4* 50= 200

200+80

Answer is 280

Answer Link

Otras preguntas

What is 200000000 plus 20000679
system isYour body is made up of many 1._______ that work together in systems. The_________ system is a long tube that travels through your body. It takes thenu
Read the excerpt from Chapter 2 of Wheels of Change. Smith blamed the bicycle for the downfall of women's health, morals, and religious devotion. Her accusation
solutions for the economical problems caused by the Corona virus. Pretty please any ideas
Plz plz help its my last question
Answer what ever you can on the page WILL GIVE BRAINLIEST X
Why are single words important
The average speed of a plane is 320 miles per hour. How far does the plane travel in 12 hours.
Given the following equation: 8Fe+S8=8FeS a. If 4.2 moles of sulfur react, what is the mass of FeS produced? b. if 13 moles of Fe react, what is the mass of FeS
Which of the following is NOT an insulator? A. Air B. Wood C. Aluminum D. Rubber