ashelywest998 ashelywest998
  • 25-06-2022
  • Mathematics
contestada


If each pound of beef costs $3.69, how much does 2 pounds cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

diviz2006
diviz2006 diviz2006
  • 25-06-2022

Answer: Two pounds of beef costs $7.38.

Step-by-step explanation:

Multiply the cost for one pound by the amount of pounds you need.

$3.69×2=$7.38

I hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

Explain what the Middle Passage was , and what it was like
If x = 2 and y = 5 , evaluate the following expression: 20 + 2 ( 3 y − 4 x )
The solids are similar. Find the surface area S of the red solid. Round your answer to the nearest whole number.
Help Please Fill in the blanks with the correct preterite forms of comer (to eat) and beber (to drink). Ana y Tomás_ una ensalada. Tú _ una hamburguesa. La abu
A person seeking what is good for his or her community, not necessarily what is best for himself or herself is an example of
3. True or False: In its role as gatekeeper, the media decides which stories to run. a. True b. False
Criticism about boards of directors has led more companies to make sure the people on their boards are:
3+5-35+7x5x9-9÷7689x69
what is the name of the empire that was located where the term "south Asia" is placed on the map?​
a) Briefly describe ONE historical perspective expressed in the image. b) Briefly explain how two specific events or developments in the period from 1800 to 18