izzyshull
izzyshull izzyshull
  • 21-08-2022
  • Mathematics
contestada

The price in dollars, y, of x pounds of almonds at
store A is given by the equation y = 9.25x.
Almonds at store B cost $8.50 per pound.
How much more do 4 pounds of almonds cost at
store A than at store B?

Respuesta :

jaisurajk jaisurajk
  • 21-08-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

A:y=9.25(4)

B:y=8.5(4)

A:y=37

B:y=34

37-34=$3

Answer Link

Otras preguntas

What happened in japan in 680 ad? select one: a. age of exploration started b. the shogunate takes over all japan c. the state was founded with an imperial line
Linear Function Craziness
Why did many people in the colonies live in extended families?
What was one effect of the Great Society programs?
15 POINTS! Reporting unhelpful answers. Fill all the blanks in. Thanks in advance!
What is Graham's law
How to algebraically find the inverse of a function?
To bake muffins Matt needs X eggs for every 200 g of flour. If he used 900 g of flour, how many eggs did he use?
Read the sentence. Many people watched the sunset. Which is the best way to revise this sentence using descriptive detail and sensory words? Several people had
Which is an equation of the line parallel to y = 6x - 4 and passing through (-3, -8)?