lisarivera07 lisarivera07
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents
at the same rate?
A. 150/x
B. 150x
C. 6x
D. 1500/x
E. 600x

Respuesta :

mailforaliya009
mailforaliya009 mailforaliya009
  • 22-08-2022
The answer to this question is D. 1500/x.
Answer Link

Otras preguntas

what is the median of the following group of number
If the working age population is 250 million, 170 million are employed and 9 million are unemployed, the unemployment rate is A) 3.6% B) 5.0% C) 6.8% D) 7.0
equivalent expression for 12a+6b
Which equation is the BEST fit for the data in the graph?A) y = x + 2 B) y = 2x + 1 C) y = x - 1/2D) y = 1/2x - 1
Which number below is 9 a common factor of 16 and 20?
Simplify the expression
it rained 2.79 inches in july. What was the average daily rainfall in July? (Hint: July has 31 days.)
raise 3 to the 8th power, then multiply the result by s
One of the causes of the American Revolution was the fact that the colonists felt that the British had deprived them of their liberty. Which of the following is
What’s the correct answer