gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

17 Mia wants to compare the 100-meter dash times of 14.084 seconds and 14.102 seconds. Which is the correct way to compare these two times? A. 14.084 > 14.10
can 133.97 be an answer to a cone with a radius of 4 inches and a height of 8 inches
What is photosynthesis what is carbon dioxide?? •)​
1000 / 1000 +20 + 1 = ?
What is the surface area of this right triangular prism? enter your answer in the box.
White flight: a. The movement of whites to suburban areas to avoid gentrification. b. The movement of whites to suburban areas to avoid harsh policing.
15 How many treaties did the United States make with Native American tribes? Select the best answer choice. O A One OB. 14 Ос. 374 OD. uncountable Reset Next
[tex] \rm \sum_{n = 1}^{ \infty } \frac{( - {1)}^{n + 1} }{n \binom{2n}{n} } \\ [/tex]​
Which of these is a question used to develop a thesis statement
13) What inference can be made when the last sentence in the text is compared and contrasted with the rest of the passage? A) The nation has a new face in the P